Várom a véleményed

Ami a fejemben/edben van

Ami a fejemben/edben van

Eragon

2014. augusztus 22. - Chemie

Nem is olyan rég fejeztem be az Eragon kötetek utolsó részét. Egy évembe került elolvasni mind a 4 részt, de nem azért, mert nem tetszett, hanem, mert nem szerettem volna, hogy vége legyen és bevallom, kicsit tartottam a befejezéstől. A félelmem persze nem volt alaptalan, mindenkitől csak azt hallottam, hogy milyen borzalmas és összecsapott lett a vége, mintha csak azt szerette volna, hogy most már legyen elég az egész történetből és írt egy kis lezárást.PictureofEragonBooksedited.jpg

Nekem nagyon tetszett a történet. A lezárás is. Igaz én abban reménykedtem, de a végén a cselekmények logikusak voltak és szerintem nem is lehet ennél jobban, sőt nem is kell ennél jobban leírni, ahogyan Eragon a végén járja a városokat. Szóval szerencsére kellemesen csalódtam, nekem nagyon tetszett a történet.

Az első részről készült egy film is, de a többiről nem. Akik olvasták a könyvet, azok tudják, hogy miért nem lett nagy sikere a filmnek, de akik nem olvasták, azok szerintem élvezhették a filmet, mert ha egy különálló történetként tekintünk rá, akkor még jó is lehet.

A történet nagyon egyszerű. Egy fiatal fiú, Eragon, nagybácsijával és unokatestvérével él Carvahall-ban, ami egy kis település. Földet művelnek, mindenki ismer mindenkit. Carvahall a Gerinc lábánál van, ami egy messze elnyúló hegység. Mindenki retteg a Gerinc közelébe menni, de Eragon nem fél és többször tesz kitérőket a Gerinc felé. Egyszer nagy robbanásra lesz figyelmes és mikor a helyszínre ér, akkor egy kék követ talál, ami tökéletesen van csiszolva. Hazaviszi és nem sokkal később
megreped a kő és kikel belőle egy zafír kék sárkány fióka. Eragon eteti és bújtatja a kicsit, de az mindig többet enne és egyre nagyobb. Végül messzebbre viszi, de sokszor látogatja. Mikor nevet próbál neki találni a régi sárkányok neveit sorolja és végül a Saphira nevet választják. A kaland lassan elkezdődik, mert a még ki nem keltnek hitt sárkánytojást sokan keresik. A Lovasnak és sárkányának menekülnie kell és Brom, akit bolondnak hittek a segítségére van és vele tart. A cél, hogy biztonságban eljussanak a törpékhez és később a tündékhez. Brom tanítja őt varázslásra és kardforgatásra és még sok mindenre amire szüksége lehet. Közben egy tündét is megmentenek Arya-t és sok nehézség árán eljutnak céljukhoz. Brom sajnos meghal, de méltó temetést kap. Új szereplők is megjelennek, akikről nem is sejtenénk, hogy később milyen fontosak lesznek.

Ez az első rész dióhéjban és ezt az első részt próbálták megfilmesíteni, sajnos nem sok sikerrel. dj.nnyizgey.jpg

Nagyon sok minden más sorrendben történik és ha
marabb derülnek ki olyan dolgok, amiknek csak később lenne szabad. Ilyen Brom valódi személye és még sok más. Brom halála is teljesen másképpen alakult a filmben. Az egyik történet szerint Eragon védelmébe szált, amikor meghalt, a másik szerint a ra'zacok ölték meg.

A szereplőket én teljesen másképpen képzeltem el. Arya a könyvben egy hosszú fekete hajú, tünde

 nő, míg a filmben szinte szőke a haja és mások az arcvonásai is. Nekem kicsit furcsa volt, hogy a film végén Arya nagyon nyitott Eragon felé, míg a könyvben én nem emlékszem rá, hogy ennyire az lett volna.

A színészek játéka szerintem jó, nekem tetszett. A film színes és ha eltekintünk attól, hogy sok köze nincs a könyvhöz, akkor jó, sőt izgalmas. Először én a filmet néztem meg, még nagyon régen és akkor tetszett, mind a történet, mind a szereplők. Rá pár évre elolvastam a könyvet, ami nagyon tetszett, másról sem tudtam beszélni és azt mondtam, hogy na most nézzük meg a filmet. Többen is néztük, de már az idegeikre mentem, mert míg az első 30 percnél tudtam magamon uralkodni, úgy ez már a film végéig nem volt rám igaz. Folyamatosan mondtam a magamét, hogy semmi nem úgy van, mint ahogyan kéne. :) Persze ez nem igaz, csak én nem így ismertem a történetet.0501951e8bff76aa447323c994ebca9a.jpg

Jó pár fontos momentum kimaradt a filmből, amik egyébként azért is lennének fontosak, mert a 4. kötetben is visszautalás van rá. Ilyen például Solembum jóslata, ami a filmben sehol sincsen. Vagy olyan dolgok történnek, amik miért történnek? Az egyik legfurcsább a számomra, hogy a filmben a ra'zacok meghalnak. Ez a viszont kihat a következő részekre is, mivel a 2. kötetben a ra'zacok Carvahallt megtámadják és ez az, ami miatt Roran oda jut, ahova.

A film 2006-os, de azóta sem nagyon volt hír arról, hogy folytatnák, mivel a megjelenése után, eléggé rossz kritikát kapott, annyira, hogy a 10. legrosszabb helyre került. 

Vannak olyan feltételezések, hogy már kész is van a 2. rész és készül a 3., de sokan abban reménykednek, hogy lesz egy másik 1 rész, hogy kijavítsák a hibákat.eragon-insert-caption-433.jpg

A mondó vagyok, hogy egy teljesen más történetet hoztak létre, amivel nincs baj, csak az, hogy a könyv alapján szerették volna csinálni. Ha viszont csinálnának folytatást, akkor kíváncsi lennék, hogy hogyan oldják meg azokat a hibákat, amiket elvétettek az első filmben, vagyis a kihagyott részek hiányát. De nem bántam meg, hogy megnéztem a filmet is, mert visszagondolva vicces, hogy mennyit morogtam közben. :D

 

A beavatott


Mostanában sok véleménynyilvánítást olvashatunk az idén filmvászonra vetett történetről, ami A beavatott nevet viseli. Sok cikket olvastam a filmről és sokhoz hozzászóltam volna, volt, amivel egyetértettem és volt, amivel nem. Így hát úgy döntöttem, hogy inkább én is írok róla.

Azoknak, akik még nem tudják, a film egy könyv alapján készült, és akik szoktak olvasni, azok tudják, hogy a film nem mindig tükrözi a könyvet. Ez most is így történt.

divergent-cast-fi.jpg

A történet egy 16 évessé érett lányról szól és egy olyan társadalomról, aminek tagjainak nagy része olyan életet élnek, amiről meggyőzték őket, hogy az jó. Ellenszegülni nem lehet, mert azt nem nézik jó szemmel, a szabályokat pedig követni kell. Öt társadalmi réteget alakítottak ki a háború után és mondegyik rétegnek vannak sajátosságai. A főszereplőnk Beatrice az Önfeláldozók közé tartozik, mert ebbe a csoportba született bele. Vannak még a mindig kéket viselő Műveltek, a vidám és színes Barátságosak, a csak igazat mondó Őszinték és az őrült és veszélyes életet élő Bátrak, akik védik a várost. Beatrice mindig is rokonszenvet érzett a Bátrak csapatával, de ezt nem mondhatta ki, mert ugyebár "A csoport az első". A csoport van mindenekfelett, ezt mindenkinek észbe kell vésnie. Az Önfeláldozók szürkét viselnek és a nőknek kontyban van a hajuk, jelentéktelenek, Szerencsétleneknek becézik őket, viszont pont az önzetlenségüknek köszönhetően fontos szerepet játszanak a város életében, amit mások nem néznek jó szemmel. 16 éves korukban mindenkinek részt kell vennie egy szimuláción, ahol döntéseket kell hozniuk bizonyos szituációkban és ezek alapján a döntések alapján mondják meg, hogy ki melyik csoportba tartozik, de persze nem kell azt is választani. Abban a nagyon ritka esetben, ha nincsen egyértelmű eredmény a hovatartozással kapcsolatban, akkor az a személy Elfajzott, de ezt titokban kell tartania az illetőnek. Az Elfajzottakat nem lehet irányítani, legalább is nagyon nehezen, kilógnak az átlagosok közül, amit a vezetők nem néznek jó szemmel. Főszereplőnk márpedig Elfajzottnak bizonyult, de mikor másnap csoportot kell választania, akkor nem az Önfeláldozókat választja,hanem a Bátrakat. A Bátrakat választotta tehát, első ugró lett, viszont gyenge és sokat kell küzdenie azért, hogy ne essen ki a csoportból. Közben szerelem fűződik Beatrice, akit immár csak Tris-ként emlegetnek és a 18 éves oktatójuk, Négyes között. Végül Tris és Négyes, akiről kiderül az igazság és megtudjuk, hogy ő Tobias, aki szintén Önfeláldozó volt és megismerjük a multját, valamint még páran megállítják az Önfeláldozók ellen indított támadást és éppen a Barátságosakhoz mennek a városfalon túlra.

Divergent-Mother-Love.jpg

A történet persze ennél sokkal tágabb és hosszabb, de egy kis összefoglalásnak ez bőven elég.

Az olvasni szeretőknek ismerős lesz, amit most mondok, a könyvekből mindig többet tudhatunk meg a szereplőkről, érzelmeikről, múltjukról és álláspontjukról, sőt többet is tudunk meg magáról a háttérről, hogy mi miért történik. A filmekben, sajnos ezeket nem lehet pont ugyanúgy átadni, megcsinálni, ennek több oka is van. A film hosszabb lenne, vagy tömörebb. Lehet, hogy ettől nehezebben emészthetővé válna. Így viszont csalni kell. Ahhoz viszont, hogy ne legyen túl hosszú a film, viszont minden fontosabb részlet említésre kerüljön, meg toldozzák-foltozzák a történetet és kapunk egy filmet. Ennek az az eredménye, hogy sokszor kulcsfontosságú személyek, vagy események nem kerülnek megemlítésre sem. Viszont ezeket a lyukakat meg is kell tömni, úgy, hogy a történet ne szenvedjen sérülést. Sokszor ezért más idősorrendbe kerülnek a cselekmények, történések, illetve meg sem történnek. Ez most is így volt.divergent-tris-shailene-woodley-wallpaper-1440x900.jpg

Mindezek mellett, viszont jól sikerült a film, kicsit modernebb lett ugyan, mivel, míg a könyvben egyszerű táblára írják a rangsort, addig a filmben ez digitális, illetve könyvben paintball fegyvereket használnak, mikor két csapatra oszolva a másik zászlóját kell megszerezni, a filmben viszont sokkal durvább, fájdalmasabb fegyvert használnak. Ez persze egyáltalán nem rossz, sőt mellékes, de vannak olyan apróságok, amik a történetet azzá teszik, emi.

Ilyen apróság például az, hogy az Önfeláldozó nők szoknyát hordanak, nem pedig bő nadrágot, vagy az, hogy nem érintkeznek egymással, csak nagyon ritkán. Apróság még, hogy Caleb nem visel szemüveget, mikor Tris meglátogatja, pedig a konyv szerint igen, vagy, hogy nem lett sokkal hosszabb a haja. Még ezer, meg egy ilyen dolgot lehetne felsorolni, de ami szerintem ezek a kicsi dolgok megadját a törté
net hangulatának egy részét. De ami nem a apróság és érdemes megemlíteni, azok a szereplők, pontosabban az, ahogyan kinéznek.

A könyvben Tris egy kis termetű, alig néz ki 16-nak, Christina jóval magasabb nála. A fiúk is másmilyenek, sőt szinte teljesen egyformák a filmben, ez persze annak is lehet az eredménye, hogy nem szerettek volna nagy hangsúlyt fektetni rájuk. Peter csipkelődése szinte semmiség ahhoz képest, amit Tris kapott tőle a könyvben, mint ahogy az sem annyira drámai, ahogyan Al viselkedikTris-szel,a könyvben neki sokkal nagyobb szerep van megírva. Én személy szerint ezeket hiányolom a filmből, mint ahogyan néhány szereplőt is, például Uriah-ot, aki sokszor ott van Trismellett, segíti és viccelődik vele.

hqdefault.jpg

A színészek alakítása nagyon jó, annak ellenére, hogy nem feltétlenül így képzeltem el a szereplőket a könyv alapján, mint amilyenek a filmben. Egyszer volt olyan érzésem, hogy azt én nem úgy csináltam volna, mikor Tris Jeanine-nel beszélget a Művelteknél, én egy kicsit határozottabbnak gondoltam abban a szituációban, de hát ahány ember, annyi felfogás.

Néhány feszültséget okozó jelenet kimaradt a filmből. Ilyen például Al szerelme Tris iránt és labilis szemékyisége sem lett kihangsúlyozva, de a többiek személyisége sem lett nagyon megformálva. Illetve Christina volt az, aki a könyv szerint elvette a zászlót Tris elől, aki kis termete révén nem érte azt el, így Christináé lett a dicsőség nagy része. Négyes és Tris közeledése sem annyira fokozatos, mint ahogyan Tris fejlődése sem. Viszont ahhoz, hogy minden pont ugyanúgy legyen ... hát, igen az lehetetlen, de ezek nélkül és még sok más információk nélkül is érthető a film. Sőt még a mélyebb jelentése is.

Lehetne magyarázni, hogy tulajdonképpen miről is szól a történet, de ez úgy az igazi, ha mindenki magának fedezi fel és látja meg.

Ami viszont nagy pozitívum volt számomra, hogy néhány fontos mondat szerepelt a filmben, amik kellemessé és szebbé tették számomra. Ilyen például, mikor Caleb mondja Tris-nek a döntés előtti éjszakán, hogy "A családra kell gondolnunk, de azért gondolj magadra is."

rs_560x415-130719100622-rs_1024x759-130625090311-1024.Divergent8.mh.062513.jpg

Én szeretem az ilyen stílusú történeteket és ezt is szerettem, nem csalódtam, inkább csak meglepődtem, de nagyon tetszett és érdekesnek tartottam, mind a könyvet, mint a filmet. 

És sajnos az élet néha kegyetlen, hogy egy csomót küzdöttek azért, hogy csoporttaggá válhassanak, erre megszűnnek a csoportjuk tagja lenni, menekülniük kell és egy lehetséges háború szélén állnak.

Mindent egybefűzve nem lehet ugyanolyan a film, mint a könyv és nem is szabad elvárni, de a könyv elolvasása után nyitottnak kell lennünk a változásokra, amiket a filmben alkalmaztak, mert úgy is egy kerek történet fog kialakilni, csak kicsit másképpen, de attól még ugyan az a történet marad.

Egy dolog van, amit én nem nagyon tudok összerakni, a Bátraké nem olyan csoport, akiknek szinte minden csoportra jellemző tulajdonságuk meg kell lennie? Hiszen okosnak és leleményesnek kell lenniük ahhoz, hogy felismerjék, hogy hogyan kell bizonyos dolgokat megoldani, illetve egy stratégia megalkotásához. Önzetlennek kell lenniük, mert azért küzdenek, hogy a többi, gyengébb embernek jobb legyen. Illetve az igazi bátrak mernek őszinték lenni, kiállni az igazukért és kimondják kerek-perec az igazat. A barátságosságot pedig még gyakorolniuk kell. :)

süti beállítások módosítása